Dosłownie za chwilę, bo 14 lipca 2020, startuje nowa akcja crowdfundingowa, mająca na celu wydanie gry paragrafowej pod tytułem „Tkacze Burz”. Mogłoby nie wydawać, że to nic szczególnego w końcu przyzwyczailiśmy się, że w Polsce coraz częściej wydawane są tego typu tytuły, a zaplanowana na wrzesień premiera serii Fighting Fantasy, jest tego przykładem. „Tkacze Burz” to jednak coś więcej niż kolejna gra paragrafowa, to historia o pasji, poświęceniu i spełnionych marzeniach.

Ci z pośród nas, którzy interesują się grami interaktywnymi dużo dłużej niż ostatnie kilka lat, z pewnością słyszeli już nazwę „Tkacze Burz”. Autorem gry jest Paweł Dziemski, który pierwsze szkice gry rozpoczął po roku 2000. Gra w pierwotnej postaci ukazała się w grudniu 2008 roku i była dostępna w internecie. Można powiedzieć, że to wtedy rozpoczęła się droga „Tkaczy” do wydania jej w formie drukowanej o jaką autor się będzie starać w akcji crowdfundingowej. Od czasu pierwszego pojawienia się oficjalnie w sieci, gra przeszła bardzo dużo zmian. Wszystko po to by przystosować ją do wydania drukowanego, oraz nadążyć na zmieniającymi się trendami wśród czytelników. Nie straciła jednak swojego charakteru, czyli autorskiego podejścia, które nie zawsze sięga po znane i sprawdzone techniki, ale często odważnie wprowadza to czego jeszcze nie było. Takim elementem jest między innymi mechanika walki. W odróżnieniu od tradycyjnych gier, gdzie bazujemy tylko na szczęściu przy rzutach kośćmi, czy to przy określaniu początkowych statystyk, czy to podczas rund rozstrzygających, tu mamy odczynienia również z taktyką. Każda walka prowadzona jest na niewielkiej planszy, gdzie nasz bohater wraz z jego przeciwnikami może się poruszać w różne strony i wykonywać dodatkowe akcje. I chociaż nie jest to gra, którą przyjdzie nam zabrać do autobusu, by zagrać podczas dojazdu do szkoły, czy pracy. To z pewnością jest to pozycja, która pokazuje nam walkę nie jako element, który przeszkadza nam w rozgrywce i chcemy go szybko przejść, ale jako integralną część gry, która stawia przed nami taktyczne wyzwania.

Po wielu latach pracy nad grą w domowym zaciszu, gra „Tkacze Burz”, w końcu nabrała kształtu, który czyni ją gotową do wydania. Jako fan gier paragrafowych, znam co nieco historię ostatnich lat jej powstawania i wiem jak wiele wysiłku i poświęceń nie tylko finansowych włożył Pan Dziemski, by jego marzenie w końcu się spełniło. Akcja startuje 14 lipca 2020 w serwisie Wspieram.to i jestem przekonany, że bardzo szybko osiągnie swój podstawowy cel, umożliwiając przekraczanie kolejnych progów. „Tkacze Burz” to gotowa gra, która potrzebuje oficjalnej oprawy wydawcy. Grałem w wersję „spod lady”, ale chciałbym niedługo móc kupić ją w dobrej księgarni. Wierzę, że 14 lipca siądziecie przed komputerem trzymając swój własny manuskrypt wyciągnięty z dna szuflady i wesprzecie „Tkaczy Burz”. Paragrafka tam będzie!

 

http://facebook.com/tkaczeburz